Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Stanowisko Sędziów Krakowskich z dnia 29.01.2009 r.

             Sędziowie zebrani w dniu 29.01.2009 r. opowiadają się za kontynuowaniem akcji protestacyjnej w postaci:

- odmowy udziału w pracach komisji wyborczych,

- dni bez wokand, które przypadają na 23 - 27 lutego, 23 - 27 marca, 20-24 kwietnia, 25-29 maja, 22-26 czerwca 2009r,

- zawiadamiania przełożonych o zagrożeniach dla niezawisłości sędziowskiej na podstawie par. 9 ust.2 Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Sędziów,

które to formy zostały określone w uchwale XII Wyborczego Zebrania Delegatów SSP Iustitia z dnia 25 października 2008r „w sprawie protestów".

                Z zadowoleniem odnotowujemy fakt odejścia w projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1461) od sposobu naliczania wynagrodzeń sędziów na podstawie  kwoty bazowej i zastąpienie jej przeciętnym wynagrodzeniem ogłaszanym w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski" przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Nie do zaakceptowania  jest jednak proponowana wysokość mnożników przyjętej podstawy. Mnożniki nie rekompensują bowiem realnego spadku wynagrodzeń sędziowskich w ciągu ostatnich lat i nie zapewniają spełnienia normy konstytucyjnej  art. 178 ust. 2,  gwarantującej wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu sędziego oraz zakresowi obowiązków. Podkreślenia także wymaga, że w obecnej sytuacji gospodarczej szczególnie aktualne stają się kryteria kształtowania wynagrodzeń sędziów, wskazane przez Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku z dnia  4 października 2000 (sygn. P. 8/00), zgodnie z którymi w razie trudności budżetowych  wynagrodzenia sędziowskie  powinny być szczególnie  chronione, oraz, że wynagrodzenia sędziów nie powinny być obniżane w drodze regulacji normatywnych.  Postulujemy przyjęcie poprawki do powyższego  projektu, wprowadzającej  mnożniki w wysokości od co najmniej 4,0  jako stawki zasadniczej wynagrodzenia sędziego sądu rejonowego począwszy od 1.01.2010 r, jako rozwiązania zmierzającego do  docelowego uregulowania wynagrodzeń sędziowskich. 

               Sprzeciwiamy się   ponadto stałemu wzrostowi zakresu obowiązków, który nie  mieści się w ustawowych normach czasu pracy, oraz  któremu  nie towarzyszy rozbudowa aparatu pomocniczego w postaci asystentów i sekretarzy. Protest w postaci „dni bez wokandy" ma zwrócić uwagę na fakt, że nie mniej istotną kwestią od  ilości rozstrzygniętych na wokandach spraw jest   prawidłowe do nich przygotowanie,  które przy obecnym obciążeniu jest zagrożone.

            Nie godzimy się  na  instrumentalne traktowanie władzy sądowniczej poprzez wykorzystanie jej atrybutów dla zapewnienia prawidłowego przebiegu wyborów, przy jednoczesnym braku jakiejkolwiek inicjatywy w kierunku zapewnienia jej   prawidłowego funkcjonowania w państwie, a jej przedstawicielom warunków pracy i zarobków odpowiadających  randze zajmowanych stanowisk.

               Zwracamy uwagę, że nie zostały spełnione żadne postulaty  określone w Uchwale XII Wyborczego Zebrania Delegatów  Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia z dnia 25 października 2008r w sprawie niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

                Zmiana zasad wynagradzania jest wciąż w sferze projektów i nie wiadomo jaki jej będzie ostateczny kształt.

                Ponadto nie zostały nawet  wszczęte jakiekolwiek prace legislacyjne zmierzające do:

- określenia obiektywnych kryteriów awansu

- zapewnienia wszystkim sędziom udziału w samorządzie sędziowskim i zwiększenia uprawnień samorządu,

- wyraźnego oddzielenia nadzoru administracyjnego od czynności orzeczniczych,

- zmniejszenia zakresu kognicji sądów,

                W związku z powyższym nie znajdujemy podstaw do odstąpienia od akcji protestacyjnej w postaci dni bez wokand, odmowy udziału sędziów w komisjach wyborczych oraz akcji zawiadamiania  przełożonych o zagrożeniach dla niezawisłości sędziowskiej.

 

Komunikaty

Media