Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała Zebrania Członków Oddziału SSP "Iustitia" w Poznaniu z dnia 9 czerwca 2009 r. w sprawie projektu zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych

Pozytywnie oceniamy zamiar modyfikacji organizacji wymiaru sprawiedliwości. Aktualnie funkcjonujący model jest wadliwy i jest jedną z istotnych przyczyn nie do końca efektywnego funkcjonowania sądownictwa.

Akceptujemy kierunek zmian, zmierzający ku temu, aby zwiększyć udział sędziów sądów rejonowych w samorządzie sędziowskim. Zauważamy jednak, że sędziowie sądów rejonowych nawet w nowym modelu samorządu będą niedostatecznie reprezentowani. Każdy sędzia powinien mieć równy głos, niezależnie od szczebla sądu. Zwiększyć należy również uprawnienia samorządu, chociażby poprzez to, aby Minister Sprawiedliwości był związany kandydaturami przedstawionymi przez sędziów i musiał dokonać wyboru z dwóch przedstawionych kandydatów.

W zakresie nadzoru administracyjnego postulujemy całkowitą zmianę w tym zakresie i powierzenie całości nadzoru administracyjnego Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego. Dotychczasowy sposób nadzoru oceniamy negatywnie. Niezależnie bowiem od dokonanej przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 15 stycznia 2009 r. w sprawie  K 45/07 oceny konstytucyjności tych regulacji przyjąć należy, że ta forma nadzoru nie funkcjonuje prawidłowo i tworzy dodatkowe pole konfliktu między władzą wykonawczą a władzą sądowniczą.

Błędem jest całkowite powierzenie dyrektorowi sądu zwierzchnictwa służbowego, organizowania pracy i wykonywania czynności z zakresu prawa pracy urzędnikom sądowym. Z punktu widzenia wykonywania przez sąd obowiązku wymierzania sprawiedliwości i wykonywaniu zadań z zakresu ochrony prawnej dobór urzędników, organizacja ich pracy ma kluczowe znaczenie i prezes sądu powinien posiadać realne instrumenty pozwalające na ingerencję w tym zakresie.

Krytycznie należy ocenić projektowaną regulację, dotyczącą okresowych ocen sędziów, gdyż spowoduje ona istotne zwiększenie liczby sędziów funkcyjnych, których liczba już obecnie według Ministerstwa Sprawiedliwości jest zbyt duża. Nie jest tak, jak wskazano w uzasadnieniu projektu, że wydatki związane z projektowanymi zmianami pozostaną na poziomie aktualnych wydatków budżetowych przeznaczanych na funkcjonowanie sądów powszechnych, skoro - jak wynika z treści projektu - Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza przeznaczyć kolejne środki finansowe na finansowanie pracy wizytatorów. Zwrócić trzeba uwagę, że aktualnie obowiązujące regulacje, przy właściwym wykorzystaniu istniejących instrumentów pozwalają skutecznie ingerować w sytuacjach naruszenia obowiązków przez sędziów.

Przedstawiony do konsultacji projekt nie uwzględnia od dawna zgłaszanych postulatów środowiska w sprawie określenia maksymalnego czasu pracy, a nadto postulatu równomiernego obciążenia pracą. Projekt ten również nie uwzględnia postulatu środowiska sędziów, odnośnie wprowadzenia instytucji odwołania się od uwagi udzielonej w trybie art. 40 usp, która istotnie wpływa na uprawnienia sędziów.

Nadto zdecydowanie negatywnie oceniamy to, że nadal nie wprowadzono jasnych kryteriów awansu, pomimo iż potrzeba takich uregulowań również jest deklarowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zupełnie niezrozumiałe jest powołanie Komisji Konkursowej i to w takim kształcie, gdzie sędziowie sądów powszechnych stanowią mniejszość. W pełni akceptujemy zlikwidowanie delegacji do wyższych instancji, zwłaszcza wobec sygnalizowanych zastrzeżeń co do zgodności z Konstytucją dotychczasowych uregulowań.

Zwracamy uwagę, że niniejszy projekt uregulowań, dotyczących organizacji wymiaru sprawiedliwości i statusu sędziów powinien podlegać dalszym konsultacjom ze środowiskiem sędziowskim tak, aby szansa na realne zreformowanie wymiaru sprawiedliwości nie została zmarnowana.

Komunikaty

Media