Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" z 7 września 2009 r. w sprawie wynagrodzeń sędziów i dotyczących ich przepisów prawa o ustroju sądów powszechnych

     Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" zwraca się do przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej o podjęcie prac nad dalszą nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych w zakresie dotyczącym wynagrodzeń sędziów.

     Ostatnia nowelizacja ustawy w tym zakresie, poprzez odniesienie wynagrodzeń sędziowskich do średnich wynagrodzeń w kraju, uniezależniła ich wysokość od doraźnych decyzji politycznych. Jednakże drugim warunkiem spełnienia normy art. 178 ust. 2 Konstytucji jest ustalenie mnożników określających wynagrodzenia sędziów na właściwym poziomie. Ten warunek nie został zrealizowany, gdyż ustalone w ustawie mnożniki są zbyt niskie i sędziowie nadal są najgorzej wynagradzanymi kwalifikowanymi prawnikami w Polsce.

     Dezyderat Nr 2 Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Sejmu RP z dnia 13 lipca 2008 r. nakazywał Radzie Ministrów przygotowanie projektu przepisów podwyższających odpowiednio wynagrodzenia sędziów. Przypomnieć należy, że został on przyjęty w odpowiedzi na przedstawione przez Ministerstwo Sprawiedliwości propozycje podwyżek, które Komisja uznała za niewystarczające. Dezyderat ten został zignorowany, gdyż ostatecznie podwyżki nie były wyższe od wcześniej zaplanowanych. Jednocześnie wycofano się z obiecywanego sędziom dalszego wzrostu wynagrodzeń od 2010 r.

     Podczas uchwalania ustawy z 20 marca 2009 r. posłowie przyznawali, że wynikające z niej podwyżki nie są odpowiednie i ustawa jedynie zbliża wynagrodzenia sędziów do poziomu nakazanego Konstytucją RP. Obowiązkiem władzy ustawodawczej i wykonawczej jest jednak w pełni przestrzegać Konstytucji, a nie tylko zbliżać się do jej przestrzegania. Sędziowie oczekują, że przedstawiciele władz politycznych przystąpią niezwłocznie do prac zapewniających pełną realizację konstytucyjnego nakazu. Sędziowie są konstytucyjną władzą sądowniczą, równorzędną wobec ustawodawczej i wykonawczej, a nie grupą zwykłych urzędników. Tylko wynagrodzenia sędziów są regulowane Konstytucją. Wszelkie ustawowe powiązania wynagrodzeń innych grup zawodowych z wynagrodzeniami sędziów powinny zostać definitywnie zniesione.

     Przedstawiciele władz politycznych z dumą twierdzą, że kryzys gospodarczy nie dotknął Polski tak mocno, jak inne kraje i szczycą się tym, że dzięki ich decyzjom sytuacja gospodarcza kraju jest dobra. W budżecie państwa znalazły się środki na podwyżki dla grup opłacanych z budżetu, których skutki finansowe będą daleko większe od wiążących się z realizacją postulatów sędziów. Oczekujemy ustawy, która określi docelową wysokość mnożników. Niejasne i mgliste obietnice przyszłych zmian ustawodawczych wywołują wśród sędziów rozgoryczenie, które doprowadziło do bezprecedensowej akcji protestacyjnej przed kilkoma miesiącami. Protesty przerwano w oczekiwaniu na dalsze prace legislacyjne.

     Będziemy w najbliższym czasie bacznie obserwować czy podejmowane są efektywne działania zmierzające do realizacji zapowiedzi dalszych zmian wysokości mnożników. Brak działań w tym zakresie z pewnością nie zostanie przez środowisko sędziowskie przemilczany, o czym świadczyły wydarzenia sprzed kilku miesięcy.

Komunikaty

Media