Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwały Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Sądów Okręgowych i Rejonowych z dnia 2 marca 2012 r.

Uchwała Nr 1

Zebranie Przedstawicieli Sędziów Sądów Okręgowych i Rejonowych negatywnie ocenia projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, znoszącego jednocześnie ponad 100 sądów rejonowych. 

Proponowane rozwiązanie rodzi wątpliwości o charakterze konstytucyjnym, bowiem powoduje obejście gwarancji niezawisłości określonych w art. 180 ust. 2 i 5 Konstytucji w zakresie nieprzenaszalności sędziego. Rangę tej gwarancji podkreślił już Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 15 stycznia 2009 r. (Dz.U. Nr 9, poz. 57), którym uznał za niezgodne z Konstytucją przepisy ustawy pozwalające na delegowanie sędziów do innych sądów wbrew ich woli. Tym razem Minister chce uzyskać ten sam skutek przy użyciu aktu prawnego jeszcze niższej rangi.

Nadto sprzeciw budzi tworzenie systemu sądownictwa powszechnego bez co najmniej ustawowych kryteriów, którymi winien kierować się Minister przy powoływaniu i znoszeniu jednostek. Obecne uregulowanie w tym zakresie jest niewystarczające i dostrzegł to, jak wynika z jego publicznych wypowiedzi, również Minister. Oczekiwać by więc należało najpierw odpowiedniej inicjatywy ustawodawczej, a potem dopiero podejmowania decyzji na podstawie znowelizowanych przepisów. 

Zgromadzenie w pełni popiera inicjatywę Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego w zakresie zaskarżenia przepisów ustawy okołobudżetowej zamrażającej wynagrodzenia sędziowskie w roku 2012. Ocena konieczności ponoszenia przez sędziów skutków kryzysu byłaby inna, gdyby nie jednoczesne podwyżki wynagrodzeń znaczących grup sfery budżetowej. Nadto omawiana ustawa stanowi jednostronne odstąpienie od umowy społecznej zawartej w 2009 r. między władzą ustawodawczo-wykonawczą a sądowniczą oraz nakazuje obawiać się, że podobna praktyka będzie kontynuowana w przyszłości. 

Zgromadzenie wyraża ponadto swoje głębokie zaniepokojenie stylem prowadzenia dyskusji publicznej na temat zmian dotyczących stanu spoczynku sędziów. Niedopuszczalne jest przedstawianie coraz to nowych pomysłów w tym zakresie bez solidnego przedyskutowania wcześniej zgłoszonych. Zgromadzenie oczekuje poszanowania praw nabytych przez sędziów w wyniku długoletniego pełnienia służby i prowadzenia dyskusji w sposób w pełni transparentny. 

Zgromadzenie popiera uzasadnione żądania pracowników administracyjnych wymiaru sprawiedliwości, których sytuacja finansowa od kilku lat ulega systematycznemu pogorszeniu, pomimo lawinowo rosnących obowiązków. Nierozwiązanie tego problemu grozi obniżeniem jakości kadry administracyjnej sądownictwa. 

Po raz kolejny Zgromadzenie apeluje o odpowiedzialne i partnerskie traktowanie sędziów, z właściwą oceną ich roli w demokratycznym państwie prawa.

 

Uchwała Nr 2

 

Zebranie Przedstawicieli Sędziów Sądów Okręgowych i Rejonowych zobowiązuje organy zwołujące Zgromadzenie do każdorazowego przesyłania wybranym przedstawicielom projektu regulaminu Zgromadzenia wraz z zawiadomieniem o jego zwołaniu, w formie pisemnej lub elektronicznej, nie mniej niż 7 dni przed jego terminem.

Komunikaty

Media