ZBUDUJ Z NAMI NOWOCZESNE SĄDOWNICTWO!

Relacja z przebiegu Kongresu #1

Jak wszyscy wiemy, 3 września 2016 roku cztery sędziowskie stowarzyszenia: Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA, Stowarzyszenie Sędziów Themis, Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce, Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia wraz z Krajową Radą Sądownictwa podjęły trud zorganizowania Nadzwyczajnego Kongresu Sędziów Polskich. Kongres odbył się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. 

Na kongres zgłosiło się ponad tysiąc sędziów z sądów wszystkich rodzajów i szczebli, począwszy od sądów rejonowych, poprzez okręgowe, apelacyjne, sądy wojskowe, administracyjne na Sądzie Najwyższym, Naczelnym Sądzie Administracyjnym skończywszy. My nie jesteśmy politykami, sędziowie nie są mafią, nie są grupą kolesi. Mamy obowiązek obrony państwa prawa. 

Kongres rozpoczął się od odśpiewania hymnu narodowego oraz wystąpienia prof. Adama Strzembosza, który przybliżył nieco historię budowania ustroju sądów u schyłku PRL, w czasie tzw. Okrągłego Stołu.  

Prof. Małgorzata Gersdorf, I Prezes Sądu Najwyższego: W okresach przejściowych niepopularnymi stają się prawo i jego rzecznicy, a głos wolny uważany jest za próbę przewrotu – cytat z Palestry z 1931r., gdy budowano w II RP system autorytarny. Dzisiaj nasze głosy mogą być podobnie oceniane. Nie powinniśmy milczeń, gdy w państwie dzieje się źle. Sędziowie to najlepiej wykształcona propaństwowa część narodu

https://youtu.be/Ku3AVslGX0Q?list=PLpxcnPKtwdKPw0jVfQcbAub2kCPPJfPfn

 

 

 

 

Udostępnij:

  • Zakres dat:

  • Wybór kategorii:

Skip to content