Trybunał Sprawiedliwości jest kompetentny do oceny gwarancji niezawisłości sądów krajowych

Trybunał Sprawiedliwości uznał, że ma wyraźną kompetencję traktatową do oceny działania wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich UE (Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (TS albo Trybunał) z 27 lutego 2017 r. w sprawie C-64/16 Associação Sindical dos Juízes Portugueses).

Na sędziego rejonowego przypada średnio 995,8 sprawy

Dane nie obejmują spraw wieczystoksięgowych, rejestrowych i e-sądu.

 

"Biała księga" Morawieckiego. Gdzie rząd mówi prawdę, a gdzie nie?

Premier Morawiecki przedstawił w Brukseli "białą księgę" w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i reformy sądów. Punkt po punkcie dziennikarze sprawdzają, gdzie rząd napisał prawdę, a gdzie się od niej oddala.

 

Markiewicz do Durczoka: "sami sędziowie przegrają każdą wojnę"

- Wbrew pozorom, z miesiąca na miesiąc, środowisko sędziowskie jest coraz bardziej przekonane o tym, gdzie jest ta jasna strona mocy. Te wybory do KRS-u to bardzo mocno pokazały.

 

Tredobler skilsmissegebyret i Polen: – Svekker mulighetene til de svakeste

o sytuacji w Polsce Krystian Markiewicz w prasie norweskiej.

Wybory do KRS nietransparentne, skład wadliwy - uważają NRA, HFPC, INPRIS

Krajowa Rada Sądownictwa zostanie obsadzona w sposób wadliwy, gdyż nie będzie w niej sędziów SN - uważa Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. Z kolei Helsińska Fundacja Praw Człowieka wraz z Instytutem Prawa i Społeczeństwa INPRIS zarzucają, że wbrew obietnicom prezydenta, wybory do KRS są nietransparentne.

 

Smutne, że są tacy sędziowie jak Piebiak

Smutne też, że są sędziowie, którzy przykładają rękę do niszczenia niezależności sądów. I właśnie takim sędzią jest pan minister Łukasz Piebiak - Bartłomiej Przymusiński.

 

Co drugi kandydat jest związany z ministerstwem Ziobry albo dostał od niego awans

Prawie wszyscy kandydaci do nowej Krajowej Rady Sądownictwa mają związki z resortem sprawiedliwości. Albo pracowali w ministerstwie Ziobry na delegacji, albo dostali od niego nominacje na kierownicze stanowiska w sądach, albo ludzie, którzy ich zgłaszają są zależni od ministra Ziobry - oko.press

Wybory do KRS - jaka będzie nowa Rada? Powiązania kandydatów z Ministerstwem Sprawiedliwości

Wkrótce wybory do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Zgłoszono 18 kandydatów, a zweryfikowano 17 z nich. Większość z nich to sędziowie związani z Ministerstwem Sprawiedliwości i pracujący dotychczas w małych sądach rejonowych - rp.pl

Deconstruction of justice in Poland?

Zentrum für Osteuropa- und internationale Studien (ZOiS) gGmbH