Profesor Marek Safjan ocenia procedowane zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz projekty Iustitii
Poprawki Senatu wprowadzone do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa w celu przyjęcia opinii Komisji Weneckiej poszły za daleko.
Można było dokonywać zróżnicowania (..) np. poprzez przyznanie praw wyborczych tylko tym neo-sędziom, którzy byli bezpośrednio powołani po raz pierwszy przez neo-KRS po ukończeniu Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury i zajmowali stanowiska asesorów.
Ich sytuacji nie można porównać z resztą neo-sędziów.
Projekty przygotowane przez stowarzyszenia sędziowskie mają na celu uregulowanie statusu neo-sędziów. Przed osobami, które chcą ponownie startować na stanowiska wadliwie obsadzone, droga jest otwarta. Neo-sędziowie, którzy przeszli z niższych sądów do wyższych, będą mogli w uczciwych postępowaniach konkursowych przedstawić swoje kandydatury i wziąć udział w konkursach na równych zasadach.
Nikt nie chce działać na zasadzie automatycznego zamykania kariery sędziowskiej tych osób.
Automatyzm będzie polegać jedynie na tym, że mają wrócić na swoje dotychczasowe stanowiska z powodu wadliwej procedury nominacyjnej, co jest nieustannym źródłem perturbacji i niepewności w systemie sądowniczym.
Wydaje się, że to rozwiązanie jest bardzo w porządku i jest uczciwe.
Projekt przedstawiony przez „Iustitię” w sprawie uregulowania statusu sędziów mianowanych po 2018 r. przewiduje, że oni są z automatu delegowani do sądu, w którym aktualnie orzekają czyli sądu wyższej instancji, ale w międzyczasie będzie się toczyło powtórne postępowanie nominacyjne.
Nie jest więc tak, że tu nie bierze się pod uwagę interesu całego wymiaru sprawiedliwości i samych sędziów. Jest to właśnie próba wyważenia interesów.
Nowe konkursy są konieczne, aby zapewnić równe szanse tym, którzy nie stawali do konkursu wcześniej, bo chcieli uniknąć nielegalnej procedury. Była to ogromna większość, bo mniej więcej 70 proc. sędziów, a może nawet więcej. Wśród nich niektórzy to wybitni prawnicy, sędziowie o dużym dorobku, doskonale ocenianym orzecznictwie.
#pakiet5ustaw, #projektyIustitii, #neoKRS, #ruleoflaw, #neosędziowie, #zbudujZnamiNowoczesneSądownictwo