Polacy potrzebują szybkiego uchwalenia ustawy praworządnościowej

„Żeby w procesach sądowych nie mnożyć już wątpliwości dotyczących wyłączenia neosędziego, musimy naprawdę jak najszybciej zacząć procedowanie w parlamencie ustawy praworządnościowej, która te powołania porządkuje.

Byłem na rozprawie w Trybunale Sprawiedliwości UE w tej sprawie, w której rzecznik generalny Trybunału sformułował ostatnio swoją opinię [dotyczącą tego, co badać przy rozpoznawaniu wniosku o wyłączenie neosędziego].

I było dla mnie jasne i oczywiste, że wszyscy oczekują tego, żeby Polska wreszcie poradziła sobie z tą sytuacją, przedstawiła ustawę i ją uchwaliła.

Nikt za nas tego nie zrobi, musimy to zrobić tylko i wyłącznie my na miejscu, w Polsce.”

– podkreślał na antenie Radia TOK FM sędzia Krystian Markiewicz, przypominając:

„Zostały trzy miesiące do zaprzysiężenia nowego prezydenta, a projekt nie opuścił nadal Ministerstwa Sprawiedliwości. Musimy wreszcie nadać mu bieg legislacyjny w parlamencie, uporządkować ten problem raz na zawsze i już przestać o tym rozmawiać”

Przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury mówił również o pracach nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym, prowadzonych przez zespół pod przewodnictwem sędziego SN Jarosława Matrasa.

Odniósł się przy tej okazji do skargi nadzwyczajnej, którą w wyroku Wałęsa przeciwko Polsce zakwestionował Europejski Trybunał Prawa Człowieka:

„Idziemy do sądu po to, żeby uzyskać ochronę prawną, która będzie stabilna. Wyroków nie można wzruszać w nieskończoność, bo wtedy chodzenie do sądu nie ma większego sensu.

Mamy wystarczająco dużo nadzwyczajnych środków prawnych, by zadbać o interesy wszystkich.
Pozostawienie skargi nadzwyczajnej – która pozwala uchylać orzeczenia po wielu latach – destabilizuje porządek prawny.

Dlatego Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury zaproponowała jej zlikwidowanie.
Ministerstwo sprawiedliwości zaprezentowało jednak wersję ustawy, w której skarga nadzwyczajna pozostaje, co jest sprzeczne z wyrokiem Wałęsa przeciwko Polsce. Mam nadzieję, że jeszcze będziemy o tym rozmawiać.”

https://audycje.tokfm.pl/podcast/174889,Nowa-ustawa-o-Sadzie-Najwyzszym-w-przygotowaniu

Fot. S. Kamiński

Udostępnij:

  • Zakres dat:

  • Wybór kategorii: