ZBUDUJ Z NAMI NOWOCZESNE SĄDOWNICTWO!

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości 23 maja 2024r.

Co roku 23 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Data ta upamiętnia rocznicę śmierci niezłomnego włoskiego sędziego Giovanniego Falcone, który bezkompromisowo walczył z przestępczością̨ i w dniu 23 maja 1992 roku zginął w zamachu, przypisywanym sycylijskiej mafii.

Doświadczenie festiwali Open’er, Pol’and’rock, Cieszfanów, rokroczne Dni Edukacji Prawnej , lokalne wydarzenia oddziałowe zrodziły w tym roku pomysł całkowicie nowej odsłony Dnia Wymiaru Sprawiedliwości  i organizacji I Festiwalu Rozpraw Sądowych, który odbędzie się w całej Polsce w dniach 23 -24 maja tego roku.

Szyndzielnia w Bielsku – Białej , Morskie Centrum Nauki w Szczecinie, Zajezdnia Kultury w Pleszewie to kilka z wielu lokacji w których odbędą się pokazowe rozprawy karne o rozbój , usiłowanie zabójstwa , zabójstw czy tez  nielegalne posiadanie broni. Rozprawy są otwarte dla wszystkich chętnych, wstęp wolny.

Oczywiście Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to  nie tylko Festiwal Rozpraw Sadowych, ale też niezliczone spotkania z uczniami, studentami, obywatelami  w całym kraju  w sądach, szkołach , na uczelniach. Poprowadzimy warsztaty , panele dyskusyjne, pokazowe rozprawy , spotkania z samymi sędziami wszystko po to by budować nowoczesne i nastawione na obywatela sądownictwo.

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości jest po prostu okazją do naświetlania, wyjaśnienia, rozjaśnienia wiedzy na temat art. 45 Konstytucji czyli prawa do sądu, rozumianego jako prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.

Iustitia w Płocku (Iustitia Oddział w Płocku) 22 maja 2023 r. zorganizowała otwarte spotkanie Prawa Marcina dla dzieci i młodzieży Prawo Marcina Płock (kliknij tutaj) 
Iustitia na Śląsku w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach zorganizowała lekcję wychowawcza dla Szkoły Podstawowej ze zwiedzeniem sądu i pogadanką o pracy sędziego SR Katowice-Zachód (kliknij tutaj) 
Iustitia na Śląsku w Żywcu w kinie Janosik zorganizowała proces Lady Makbet – symulację rozprawy z udziałem młodzieży (Lady Makbet w Żywcu (kliknij tutaj) 
Iustitia na Śląsku w Gliwicach 21, 23, 24 maja 2024r. w Sądzie Rejonowym w Gliwicach zorganizowała symulację rozprawy z uczniami liceum – klasy o profilu prawniczym, dodatkowo wyjaśniając zagadnienia związane z aplikacjami prawniczymi
Iustitia na Śląsku w Gliwicach 22 maja 2024r. zorganizowała pokazowy proces Baby Jagi w Sądzie Rejonowym w Gliwicach (dla dzieci szkoły podstawowej) Proces Baby Jagi (kliknij tutaj)
Iustitia na ŚląskuSchronisko PTTK Szyndzielnia w Bielsku-Białej, 24 maja 2024r. przeprowadziła pokaz improwizowanej rozprawy (symulacja rozprawy PTTK Szyndzielnia kliknij tutaj)
Iustitia w Wielkopolsce w Poznaniu 6 maja 2024 r. zorganizowała wizytę edukacyjną w SP Cogito w Poznaniu
Iustitia w Wielkopolsce we Wrześni 22 maja 24 r. zorganizowała w LO im. H. Sienkiewicza lekcję prawa rodzinnego z prezentacją rozprawy z Teraz Ty bądź sędzią (wydaj-wyrok.pl)]
Iustitia w Wielkopolsce w Poznaniu 22 maja 2024 r.  zorganizowała wizytę przedszkolaków w Sądzie Rejonowym Poznań- Stare Miasto
Iustitia w Wielkopolsce 23 maja 2024r w Sądzie Rejonowym Poznań – Stare Miasto ogłoszono wyniki konkursu plastycznego z okazji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości i wizyta przedszkolaków z symulacją rozprawy „Proces WIlka”
Iustitia w Gorzowie 23 maja 2024 zorganizowała debatę o wartościach prawników
Iustitia w Gorzowie 24 maja 2024 r. zorganizowała symulację rozprawy klasy 6 w Szkole Podstawowej nr 16 w Gorzowie Wlkp.
Iustitia w Gorzowie zorganizowała w Kłodawie warsztaty antyhejt dla Szkoły Podstawowej w Kłodawie oraz spotkanie w IV LO w Gorzowie. 
Iustitia we Wrocławiu 10 maja 2024 r. przeprowadziła Projekt Edukacyjny „Lekcja w Sądzie”

Iustitia we Wrocławiu w dniach od 22 do 24 maja 2024r. przeprowadziła lekcję w sądzie, warsztaty z mediatorkami Fundacji Dom Pokoju, symulację rozprawy karnej, lekcje wychowawcze o bulingu i handlu narkotykami.

Iustitia we Włocławku 23 maja 2024 r. w Centrum Kultury Browar zorganizowała spotkanie z autorką Renatą Kim „Pomiędzy historie osób niebinarnych”
Iustitia we Włocławku 25 maja 2024 r. zorganizowała wręczenie nagród w konkursie O prawie, o Sądach, o Waszym prawie dla młodzieży z Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team i Fundacja Autism Team w Kowalu
Iustitia w Opolu zorganizowała 24 maja 2024 r. w Nysie w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Nysie symulacje rozpraw sądowych, warsztaty edukacyjne i spotkania z prawnikami.
Iustitia w Przemyślu zorganizowała 23 maja 2024 r. w Sądzie Rejonowym w Przemyślu symulację rozprawy karnej dla przedszkolaków Proces Wilka
Iustitia w Szczecinie w Gryficach 20 maja 2024 r. młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Waniorowie odbyła lekcję wychowawczą w sądzie
Iustitia w Szczecinie  20-21 maja 2024r przeprowadziła warsztaty hejtstop dla Szkoły Podstawowej 42 oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczecinie
Iustitia w Szczecinie 23 maja 2024r. w Sądzie Rejonowym w Koszalinie przeprowadziła symulację rozprawy z udziałem uczniów – na faktach odpowiedzialność nieletnich za pobicie i groźby w szkole. Po rozprawie program „Stop Hejt”, na koniec ” Sąd od kuchni” czyli zwiedzanie budynku sądu.
Iustitia w Szczecinie 24 maja 2024 r. zorganizowała dzień otwarty Sądu dla mieszkańców

Iustitia w Bydgoszczy 23 maja 2024 r. przeprowadziła symulacja rozprawy w sprawie Lady Makbet. Odbyła się też konferencja i warsztaty: „Świat AI. Czy sztuczna inteligencja zabierze nam prywatność i wolną wolę, a potem nas osądzi? Czy jednak uratuje wymiar sprawiedliwości? prelegenci: Konrad Maj, Katarzyna Orłowska – Mikołajczak, Piotr Krzak

Iustitia w Radomiu 25 maja 2024 r. zorganizowała spotkanie studentów Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu z sędzią Igorem Tuleyą, połączone z projekcją filmu ,,Sędziowie pod presją” 
Iustitia w Białymstoku 23 maja 2024 zorganizowała spotkanie sędziego ze studentami na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu w Białymstoku -Q&A, a na 3  czerwca planuje Dzień Dziecka w Sądzie Rejonowym, zwiedzanie sądu przez uczniów szkoły podstawowej
Iustitia w Toruniu (Iustitia Oddział Toruński) 22 maja 2024r. w Sądzie Rejonowym w Toruniu przeprowadziła symulacja rozprawy z uczniami VIII klasy Szkoły Podstawowej. Bullying, narkotyki. Wizyta w niebieskim pokoju i wyjaśnienie sposobu wysłuchania dzieci i ofiar najpoważniejszych przestępstw przez sędziego.
Iustitia w Piotrkowie Trybunalskim (Iustitia Oddział w Piotrkowie Trybunalskim) 27 maja 2024 r.  zorganizowała spotkanie z młodzieżą 60 osób z Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie i Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie, udział w rozprawach karnych w SR, do tego zwiedzanie zabytkowego sądu z opowieściami o Pierwszym Prezesie SN powołanym w 1917 roku (był piotrkowskim sędzią) i najciekawszym procesie w historii sądu zakonnika zabójcy z Jasnej Góry. Potem około 1,5 godziny spotkania z sędzią i wykład „Skąd się wzięła demokracja” o praworządności, konstytucji i roli w tym sądów Bełchatów wizyta młodzieży w Sądzie Rejonowym
Iustitia w Słupsku (Iustitia Oddział w Słupsku) 23 maja 2024 w Sądzie Rejonowym w Słupsku zorganizowała dwie rozprawy edukacyjne z uczniami VI i V klas Szkoły podstawowej „Proces Macochy z Bajki o Królewnie Śnieżce” i dla klas III „Proces Wilka z Bajki o Czerwonym Kapturku
Iustitia Kaliska (Iustitia Oddział w Kaliszu) 23 maja 2024 r. –zorganizowała w Sądzie Rejonowym w Pleszewie lekcję sądowa dla przedszkolaków
Iustitia w Gdańsku (Iustitia Oddział Gdański) 23 maja 2024 r. zorganizowała symulację rozprawy, pogadankę i quiz dla ponad setki młodzieży od 7 klasy szkoły podstawowej wzwyż
Iustitia w Nowym Sączu 23 maja 2024r zorganizowała wizyty młodzieży w sądzie
Iustitia w Łodzi (Iustitia Oddział Łódzki) w Sądzie Okręgowym w Łodzi odbyła się symulacja rozprawy z udziałem młodzieży. Tym razem młodzież zmierzyła się z problemem stalkingu. Symulację poprowadziła sędzia Ewa Maciejewska. 
Iustitia Krakowska  w Sądzie Okręgowym w Krakowie odbyła się symulacja rozprawy, a sędziowie tego oddziału pojechali do Palermo do Sadu Apelacyjnego.

Udostępnij:

  • Zakres dat:

  • Wybór kategorii:

Skip to content