ZBUDUJ Z NAMI NOWOCZESNE SĄDOWNICTWO!

Dzień Edukacji Prawnej

15 marca po raz ósmy  świętujemy Dzień Edukacji Prawnej, który  jest  zwieńczeniem całorocznej akcji edukacyjnej prowadzonej przez sędziów  z „Iustitia” i ich partnerów. Celem tego ogólnopolskiego wydarzenia jest promocja wiedzy prawniczej, rozbudzenie zainteresowania, w szczególności dzieci i młodzieży, tematyką prawa, a także przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości. Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, zaś  organizatorem Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia”, a głównym Partnerem, największe wydawnictwo prawnicze Wolters Kluwer Polska.

Dzień Edukacji Prawnej to pokazowe rozprawy  warsztaty, wykłady, ale też seria publikacji „Bliżej prawa” w serwisie prawo.pl, podejmujących tematy interesujące obywateli, W poprzednich latach DEP odbywały się pod hasłami „StopHejt”,”Łączy nas praworządność”…. Pandemia COVID przyniosła konieczność zmiany formuły i  sięgniecie po inne formy edukacji takie jak webinaria dla rekordowej liczby odbiorców, czy  też bajki dostępne on-line  np. o „Królewnie, która  zniosła wszystkie prawa”.

Dzień Edukacji Prawnej w tym roku odbywa się pod hasłem  „Sprawczy Obywatel” . Jak wskazuje Elżbieta Piotrowska-Albin wiceprezeska Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia”  : „ W tym roku podobnie jak w ubiegłym, koncentrujemy się na pokazaniu tego, jak ogromne znaczenie w budowaniu demokracji  i państwa prawa mają wszyscy obywatele. Ową sprawczość obywatelską widzieliśmy w trakcie ostatnich wyborów do Sejmu 15 października 2023 r.. kiedy  z radością patrzyliśmy na słupek frekwencji, który sięgnął 74,38%, pobijając poprzedni rekord 62,7% z 1989 roku”.

Oczywistym jest, że znajomość prawa jest podstawą skutecznej aktywności obywatelskiej, dlatego w tym roku ponownie wracamy do sprawdzonej formy webinariów, gdzie gościć będziemy m. in.  Marcina Kruszewskiego z Prawa Marcina, Jakuba Kocjana . sędzia Jolanta Jeżewska członkini zarządu Fundacji i prowadząca jedną z rozmów podkreśla „ Chodzi  o to , żeby wiedzieć jak aktywnie działać w społeczeństwie, jak zmieniać świat mobilizując ludzi wokół siebie , jak walczyć o swoje postulaty, stąd wybór tegorocznych tematów”.

Dzień Edukacji Prawnej  nie może obyć się bez pokazowych rozpraw , to właśnie ta forma edukacji najpełniej pokazuje dzieciom  i młodzieży do czego służy sąd „W tym roku z przyjemnością anonsujemy , że w wielu sądach po dłuższej przerwie pokazowe rozprawy znowu wrócą na sale sądowe. Zauważyliśmy też , co naprawdę cieszy, wzmożone zainteresowanie samych szkół. Co ważne rozprawy odbędą się w całej Polsce, co jest możliwe dzięki zaangażowaniu lokalnych oddziałów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” –  mówi świeżo upieczona Prezeska Fundacji sędzia Katarzyna Orłowska – Mikołajczak. Do tego na prawo.pl ponownie pojawi się seria publikacji „Bliżej prawa”  z praktycznymi artykułami omawiającymi problemu prawne „z życia wzięte”.

Jednak centralnym wydarzeniem tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej będzie spotkanie na Wydziale Zarządzania UW dla warszawskich licealistów  w trakcie którego odbędą się wykłady o prawie w dobie AI, spotkanie z adwokatem i radcą prawnym, a także  pokazowe rozprawy  dla uczniów poprowadzą sędziowie Piotr Gąciarek i Igor Tuleya.

Więcej informacji na stronie internetowej https://www.edukacja.iustitia.prawo.pl/ oraz na naszych social mediach.

Udostępnij:

  • Zakres dat:

  • Wybór kategorii: