ZBUDUJ Z NAMI NOWOCZESNE SĄDOWNICTWO!

Czy jednoosobowy skład sądu, w którym zasiada osoba powołana na stanowisko w procedurze przed obecną KRS, spełnia unijny wymóg sądu ustanowionego na mocy ustawy – rozprawa TSUE w przedmiocie pytania prejudycjalnego Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto w Poznaniu

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 7 stycznia 2025 roku przeprowadził rozprawę w sprawie pytań zadanych mu przez Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu (w jednoosobowym składzie z udziałem sędziego Bartłomieja Przymusińskiego).

Pytania są ważne, bo dotyczą prawa jednostek do skutecznego środka prawnego przed niezależnym sądem, powołanym na podstawie ustawy.

O co chodziło w sprawie?

W toku postępowania o zapłatę, toczącego się przed poznańskim sądem, powód złożył wniosek o wyłączenie sędzi rozpoznającej sprawę. Jego zdaniem nie została ona skutecznie powołana na urząd (nie jest sędzią), gdyż uchwałę o przedstawieniu wniosku o jej powołanie przez prezydenta podjęła Krajowa Rada Sądownictwa powołana w procedurze wprowadzonej ustawą z 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa  (neoKRS). Naczelny Sąd Administracyjny orzekł zaś wcześniej, że ta Krajowa Rada Sądownictwa nie została utworzona w zgodzie z polską konstytucją.

Sędzia rozpoznająca sprawę złożyła oświadczenie, że jej zdaniem nie ma wątpliwości co do jej bezstronności i brak jest podstaw do jej wyłączenia.

Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu, który rozpoznaje wniosek o wyłączenie wspomnianej sędzi, powziął wątpliwość, czy jednoosobowy skład sądu, w którym zasiada taka osoba – powołana na stanowisko w procedurze przed neoKRS, spełnia unijny wymóg sądu ustanowionego na mocy ustawy.

Zdaniem tego sądu wyjaśnienia wymaga też, co zrobić w przypadku ustalenia, że przy obsadzie sądu rzeczywiście doszło do naruszenia prawa, tzn. czy osoba wadliwie powołana do pełnienia funkcji sędziego powinna być wtedy odsunięta od orzekania z mocy samego prawa, niezależnie od okoliczności konkretnej sprawy.

29 kwietnia 2025 roku Rzecznik Generalny Trybunału przedstawi opinię w sprawie, a następnie – w oparciu m.in. o jego wnioski, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda orzeczenie w przedmiocie zadanych pytań.

Więcej o sprawie C-521/21 – TU

Udostępnij:

  • Zakres dat:

  • Wybór kategorii:

Skip to content