23 maja 2025 odbyła się konferencja w KSSIP poświęcona organizacji wymiaru sprawiedliwości oraz komunikacji sądów z obywatelami

SPRAWNY I SPRAWIEDLIWY SĄD , Kraków 23 maja 2025 roku

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wymiaru Sprawiedliwości w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury odbyła się konferencja poświęcona organizacji wymiaru sprawiedliwości oraz komunikacji sądów z obywatelami, zorganizowana przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury , Sąd Okręgowy w Krakowie, Sąd Apelacyjny w Krakowie oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia Oddział w. Krakowie. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli środowisk sędziowskich z Polski i zagranicy.

Uczestników konferencji przywitała Wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie, sędzia SO Katarzyna Serafin Tabor. Następnie głos w imieniu Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury zabrał sędzia SO Waldemar Żurek oraz sędzia SO Izabela Fountoukidis.

W części otwierającej Rosario Di Gioia przywołał sylwetkę sędziego Giovanniego Falcone, podkreślając jego odwagę i niezłomność w walce z mafią. Warto wskazać, że cytat Paolo Borsellino, przypisywany Giovanniemu Falcone „Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz” (wł. „Chi ha paura muore ogni giorno. Chi non ha paura muore una volta sola”) w istocie wywodzi się od działa Williama Shakespeare, Juliusz Cezar (akt II, scena II). Spotkać można różne tłumaczenia fragmentu „Tchórz, zanim umrze, kona wiele razy; Walecznych jedna tylko śmierć spotyka”, „Trwożliwy stokroć umiera przed śmiercią; Mężny raz tylko czuje śmierci gorycz”, „Lękliwy stokroć umiera przed śmiercią; Mężny kosztuje jej tylko raz jeden”. Słowa Sędziego Borsellino miały ukazywać motto jakim kierował się Sędzia Falcone w swojej pracy i życiu, nie zważając na groźby, pogróżki, czy pierwszy – nieudany zamach bombowy na jego życie – działał na rzecz praworządności. Idea praworządności ta będzie trwa tak długo jak długo będą ludzie, którzy będą ją realizować.

Panel I – Sprawny i praworządny sąd

Sędzia Sabine Matejka z Austrii – v – ce prezeska Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów (EAJ) oraz Światowego Stowarzyszenia Sędziów (IAJ) omówiła swa modele ważenia spraw występujące w Europie (roboczo określane AIM i CONTENT). Podkreśliła, że prawidłowe obciążenia sędziów i sądów służy ważniejszemu celowi jakim jest budowanie zaufania społecznego. Podkreśliła także potrzebę zrównoważonego obciążenia sądów oraz odpowiedzialnej polityki kadrowej.
Sędzia Pavol Uhrik ze Słowacji zaprezentował koncepcję mapy dostępności sądownictwa, omawiając jej praktyczne konsekwencje dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz wyzwania, z jakimi mierzy się sądownictwo w jego kraju w trakcie realizacji projektu pilotażowego CEPEJ.
Przewodniczący Niemiecko-Polskiego Stowarzyszenia Sędziów, sędzia Thomas Guddat, przedstawił metody stosowane w Niemczech do ustalania obciążenia sądów, w tym korzystanie z usług międzynarodowych firm konsultingowych.
Z kolei sędzia Sądu Najwyższego Chorwacji, Damir Kontrec, omówił ramowe standardy pracy dla sędziów, które służą zwiększeniu wydajności i przewidywalności orzecznictwa i praktyczne aspekty systemu ważenia spraw w systemie chorwackim.
Panel prowadziła sędzia Katarzyna Gajda – Roszczynialska

Panel II – Przyjazny sąd i komunikacja z obywatelami
Drugi panel otworzył sędzia SO Bogdan Jędrys, wskazując na konieczność budowania sądów przyjaznych obywatelom, poprzez jasną komunikację i otwartość na ich potrzeby.
Sędzia Nathalie Leclerc-Garret z paryskiego Sądu Apelacyjnego omówiła francuski projekt przyjaznego sądu jako odpowiedź na potrzebę odbudowy zaufania społecznego do instytucji sądowych.
Chorwacki sędzia Davor Dubravica podkreślił znaczenie społecznego postrzegania wymiaru sprawiedliwości oraz rolę rzecznika prasowego, szczególnie w kontekście komunikacji z mediami. Przybliżył praktyczne zasady komunikacji .
Leonardo Modico skoncentrował się na współpracy sądów z mediami jako narzędziu przejrzystości i przeciwdziałania dezinformacji. Natomiast sędzia SO Zbigniew Zgud przybliżył realia pracy rzecznika prasowego w Polsce – od zarządzania kryzysowego po codzienną współpracę z dziennikarzami.
Na zakończenie panelu głos zabrała Izabela Fountoukidis, dziękując krakowskim sądom i Stowarzyszeniu Sędziów Polskich „Iustitia” za wkład w budowanie dialogu społecznego i promowanie europejskich standardów sądownictwa.

Dyskusję w obu panelach podsumowała sędzia Katarzyna Gajda-Roszczynialska, dziękując wszystkim uczestnikom za merytoryczną i owocną wymianę doświadczeń. Wolne sądy to sprawne i otwarte dla obywateli instytucje, szanujące praworządność oraz wolne od nacisków politycznych. Takie sądy to realizacja marzenia takich osób jak Giovanni Falcone oraz Paolo Borsellino.

Konferencję oficjalnie zamknął Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, sędzia Bartłomiej Przymusiński, podkreślając znaczenie edukacji prawnej i zaangażowania społecznego w budowanie zaufania do wymiaru sprawiedliwości.

Udostępnij:

  • Zakres dat:

  • Wybór kategorii: