Iustitia – 20 postulatów na sprawne sądy w 2026r. – przekazane Min. Adamowi Bodnarowi.

Iustitia, największe stowarzyszenie sędziowskie, przedstawia 20 postulatów, które mają usprawnić działanie sądów do 2026 r. „Możliwość sprawnego i sprawiedliwego uregulowania swoich spraw w sądzie to często warunek dobrego życia rodzinnego czy zawodowego. Sprawiedliwy i sprawny sąd pomaga w rozwiązywaniu kryzysów i zapewnia równość wszystkim. Żeby tak mogło być potrzebujemy przecięcia węzła gordyjskiego z neo-sędziami i technologicznego skoku do przodu. Jako sędziowie mamy pomysł jak to naprawić” – mówi prezes Iustitii sędzia Krystian Markiewicz.

W przedstawionych przez Iustitię postulatach zawarta są rozwiązania z różnych obszarów, od dotyczących kwestii rządów prawa do rozwiązań usprawniających procedury.
„Dobrze zarządzane sądy muszą być oparte na mocnych fundamentach. Trzeba naprawić, to co zostało zepsute, ale też spojrzeć w przyszłość i wykonać technologiczny skok do przodu” – podkreśla prezes Iustitii.

„Od kilku lat wiadomo, jak duży jest problem z zalewem spraw frankowych. Wiele sądów okręgowych zostało kompletnie zablokowanych przez te sprawy. Rozwiązaniem, które w tych sprawach da pierwszy efekt, byłoby wprowadzenie możliwości odstąpienia od uzasadniania wyroków z możliwością wskazania jedynie, że sąd w pełni podziela argumenty z pozwu lub odpowiedzi na pozew. Należy też wprowadzić systemy wspomagające analizę umów, choćby poprzez program, którym dysponuje już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów” – mówi rzecznik prasowy Iustitii Bartłomiej Przymusiński.
„Zrealizowanie tych postulatów da szansę na realne przyspieszenie w 2026 r. Ludzie nie chcą już słyszeć, że mają czekać. Trzeba działać tam, gdzie to możliwe i tak szybko jak to możliwe. My te możliwości pokazujemy.” – podkreśla Bartłomiej Przymusiński.

Iustitia proponuje również m.in. w pełni elektroniczny e-sąd, zwiększenie wynagrodzeń biegłych, opracowanie wielojęzycznych wzorów pouczeń w sprawach karnych, publikowanie statystyk sądów, rozszerzenie dostępu sądów do baz danych. W opracowaniu zwrócono również uwagę na konieczność zapobieżenia luce kadrowej i zwiększania wolnych miejsc na aplikacji sądowej.

Raport przyjęli sędziowie na poszerzonym zebraniu zarządu Iustitii z oddziałami z całej Polski i został przekazany Ministrowi Sprawiedliwości Adamowi Bodnarowi.

Materiały w załączeniu.

list Krystiana Markiewicza do Adama Bodnara (pdf)

Raport Sprawne i Stabilne Sądy. Postulaty (pdf)

Raport Sprawne i Stabilne Sądy. Slajdy (pdf)

Udostępnij:

  • Zakres dat:

  • Wybór kategorii: