Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała nr 1/ 2008 Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA Oddział w Krakowie z dnia 18 stycznia 2008 roku

            W związku z trwającą od wielu lat niedopuszczalną sytuacją kreowania przez władze: wykonawczą i ustawodawczą wynagrodzeń sędziowskich w oderwaniu od rzeczywistej sytuacji ekonomicznej kraju, w sprzeczności z art. 178 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, notorycznym ignorowaniem postulatów środowiska sędziowskiego w tym zakresie, jak również uchwał Krajowej Rady Sądownictwa - Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA Oddział w Krakowie pragnie wyrazić swój zdecydowany sprzeciw przeciwko takim działaniom przedstawicieli pozostałych władz Rzeczypospolitej Polskiej. Protestujemy także przeciwko niepodejmowaniu - od lat - zarówno przez kolejne rządy RP,  jak i Parlament RP, odpowiednich działań zmierzających do zmiany statusu sędziego, do których  Instytucje te zobowiązane  są Konstytucją.

            Jednocześnie żądamy - stosownie do  zasady trójpodziału władz w państwie - jako fundamentalnej podstawy jego funkcjonowania,  stworzenia systemu wynagrodzeń sędziowskich w zakresie niezależnego budżetu sądownictwa w oderwaniu od pozostałych grup zawodowych związanych z sądownictwem, ale nie wykonujących i nie sprawujących wymiaru sprawiedliwości. Domagamy się również określenia wysokości wynagrodzeń sędziowskich na podstawie przelicznika odwołującego się do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, a nie do sztucznie ustalanej kwoty bazowej, określanego ustawą budżetową (w praktyce zbliżoną do najniższej ustawowej pensji dla zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, tj. 1126 zł miesięcznie).

            Pragniemy wyrazić swoją solidarność z całym środowiskiem sędziowskim, które jak nigdy dotąd zaangażowało się w działania mające na celu realizację tych słusznych postulatów, a także wyrazić  zdecydowane poparcie dla wszelkich działań naszych kolegów zmierzających do ich realizacji.

            Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA Oddział w Krakowie zwraca się zatem do Rządu RP, w tym w szczególności do Ministra Sprawiedliwości, o podjęcie natychmiastowych działań, celem przedstawienia sędziom rzeczowych i konkretnych  propozycji w zakresie zmian systemu ich wynagradzania, po  uwzględnieniu naszych postulatów i w ramach konsultacji z naszym środowiskiem oraz Krajową Radą Sądownictwa, a także przedstawienie projektów stosownych aktów normatywnych, dotyczących tych kwestii wraz z  kalendarzem ich przyjęcia i uchwalenia w terminie do dnia 31 marca 2008 roku.

            W razie zaniechania przez Rząd RP takich działań oraz zignorowania stanowiska Stowarzyszenia, zapowiadamy rozpoczęcie protestu w różnych formach, rozpoczynając od ustanowienia  we wszystkich sądach w kraju dnia 30 maja 2008 roku dniem „bez wokandy" i bez merytorycznego rozstrzygnięcia jakiejkolwiek sprawy. W razie konsekwentnego ignorowania tych postulatów zapowiadamy wytaczanie przeciwko Skarbowi Państwa powództw o wynagrodzenie za godziny nadliczbowe z dokładnym wyliczeniem czasu dyżurów aresztowych, okresów sporządzania uzasadnień w dni wolne od pracy, oraz za wszelkie dodatkowe obciążenia wynikające z przepisów proceduralnych, a skutkujące świadczeniem pracy przez sędziów w wymiarze zdecydowanie powyżej 40 godzin  tygodniowo. W walce o godne wynagrodzenie będziemy odtąd także skrupulatnie egzekwować wszelkie przysługujące nam  uprawnienia pracownicze, takie  jak korzystanie z urlopów na żądanie,  wykorzystywanie  w całości zwolnień lekarskich w razie choroby. Wielokrotnie zdarza się bowiem, że sędziowie pomimo niedyspozycji zdrowotnych i przysługującego prawa do zwolnienia lekarskiego stawiają się w pracy, prowadzą rozprawy, sporządzają uzasadnienia.           

Panie Premierze, Panie Ministrze Sprawiedliwości jeszcze czekamy -  i pomimo braku przewidzianych od lipca 2008 roku podwyżek naszych uposażeń - wciąż ufamy, że zostaną podjęte konkretne działania mające na celu kompleksowe uregulowanie statusu sędziego, rozpoczynając od kwestii wynagrodzeń sędziowskich, a kończąc na warunkach pracy. Niedopuszczalną jest bowiem sytuacja w której mają miejsce tak znaczne dysproporcje pomiędzy dochodami przedstawicieli władzy sądowniczej, a pozostałych władz - wykonawczej i ustawodawczej.

Komunikaty

Media