Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" w Gorzowie Wlkp. oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. z dnia 18 lutego 2008 roku.

Wyrażamy swój zdecydowany sprzeciw wobec podejmowanych przez władzę wykonawczą i ustawodawczą działań stanowiących jaskrawe naruszenie zapisów konstytucyjnych gwarantujących sędziom Rzeczpospolitej Polskiej godne wynagrodzenie. Jednocześnie wyrażamy pełne poparcie dla uchwały Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" z dnia 04.01.2008 r. i dalszych działań zmierzających do zabezpieczenia statusu materialnego  sędziów odpowiadającego godności urzędu.

Pragniemy podkreślić, iż sędziowie poświęcają się bezgranicznie służbie. Ciąży na nas olbrzymia odpowiedzialność niespotykana w innych zawodach, liczne ograniczenia osobiste, zakaz dodatkowego zatrudnienia i najwyższe wymagania etyczne. Jednocześnie stale zwiększa się wydajność pracy sędziów, konsekwentnie likwidowane są zaległości wynikające z lawinowego wzrostu liczby spraw rozpoznawanych przez sądy, przy jednoczesnym braku należytej obsady kadrowej sądów. Nie może zatem pozostać bez echa trwająca od lat deprecjacja wynagrodzeń sędziowskich, podczas gdy wzrost gospodarczy jest stabilny, a sytuacja budżetowa kraju ulega ciągłej poprawie.

Ignorowanie słusznych postulatów środowiska sędziowskiego pozostaje w sprzeczności nie tylko z art. 178 ust 2 Konstytucji RP, ale także z Podstawowymi Zasadami niezależności i niezawisłości sędziów potwierdzonymi rezolucjami Zgromadzenia Ogólnego ONZ 40/32 z 29.09.1985 r. i 40/146 z 13.12.1985 r., a ponadto z Zaleceniem nr R(94) Komitetu Ministrów dotyczącym niezawisłości, sprawności i roli sędziów, wystosowanego przez Radę Europy w dniu 13.10.1994 r. do rządów Państw Członkowskich. Wynagrodzenia sędziowskie w Polsce należą do najniższych w Unii Europejskiej - jeżeli chodzi o  wynagrodzenia sędziów sądów najniższej instancji, to niższe zarobki otrzymują jedynie sędziowie na Łotwie, w Bułgarii i Rumunii. Żenująco w tym świetle przedstawia się nawet porównanie z krajami byłego „bloku wschodniego" takimi jak Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia.

Zawód sędziego jest podnoszony do korony zawodów prawniczych, tym samym zapewnienie godnego wynagrodzenia stanowi niezbędny element spełnienia tegoż postulatu. Apelujemy zatem do przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej o podjecie konkretnych działań, zmierzających do dostosowania poziomu wynagrodzeń sędziowskich do wymogów obowiązującego prawa.

Komunikaty

Media