Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sądu Okręgowego w Zielonej Górze z dnia 20 grudnia 2010 r.

     Zgromadzenie Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze wyraża zaniepokojenie sytuacją lekceważącego traktowania stanowiska środowiska sędziowskiego przez przedstawicieli władzy wykonawczej.

     Wydaje się, że Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiając projekt zmian w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych, pomimo wielu negatywnych opinii środowiska sędziowskiego oraz stanowiska Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" wyrażonych w uchwałach Zebrań Delegatów, wychodzi z założenia, że władza wykonawcza ma lepsze rozeznanie co do potrzeby i sposobu reformowania wymiaru sprawiedliwości. Zachodzi obawa, że tego rodzaju reformy, bez poparcia środowiska sędziowskiego nie tylko, że nie spowodują powstania sprawnych sądów, ale wprowadzą chaos a nawet zapaść. 

     Przede wszystkim zaniepokojenie budzą projekt rezygnacji z wypracowanej przez lata specjalizacji sędziów i stworzenie w sądach dwu wydziałów - cywilnego i karnego oraz oceny okresowe sędziów.

     Instytucja „oceny sędziego" spowoduje zepchnięcie sędziego do roli urzędnika nie mającego wiele wspólnego z niezawisłością. Zawsze z kwestią oceny łączy się pojecie wskaźnika, miernika, zapewne narzuconego przez władzę wykonawczą (patrz: polityczną).

     Budzi też sprzeciw wyłączenie znacznej ilości sędziów od pracy orzeczniczej i zaangażowanie ich do ciągłego oceniania kolegów orzekających.

     W związku z powyższym Zgromadzenie Sędziów popiera inicjatywę zwołania „Okrągłego stołu" celem przeprowadzenia dyskusji nad zmianami ustawy Prawo o ustroju sędziów powszechnych, gdyż zmiany proponowane w projekcie są tak daleko idące, że wymagają  r z e c z y w i s t e j  i partnerskiej konsultacji ze środowiskiem sędziowskim.

Komunikaty

Media