Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Samorządy sędziowskie ponownie w obronie wynagrodzeń pracowników sądów

 

W ostatnim okresie zapadły kolejne uchwały organów samorządu sędziowskiego w sprawie podwyższenia wynagrodzeń pracowników sądowych. Obecnie głos w tej sprawie zabrały: Zgromadzenie Przedstawicieli Sądu Okręgowego w Bydgoszczy oraz Zebrania Sędziów Sądów Rejonowych w Zabrzu i w Wągrowcu.

Poniżej prezentujemy treść uchwał.

UCHWAŁA

Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy

z dnia 12 maja 2015 r.

 

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy popierając liczne uchwały organów samorządu sędziowskiego zwraca uwagę na konieczność pilnego uregulowania kwestii wynagrodzenia pracowników administracyjnych sądów, które od lat z uwagi na zamrożenie płac pracowników sfery budżetowej pozostaje na stałym bardzo niskim poziomie. Dostrzegamy, że aktualne wynagrodzenia kadry urzędniczej w sądownictwie nie odpowiadają zakresowi ich systematycznie zwiększanych obowiązków, nie pozwalają na utrzymanie rodzin i godne zaopatrzenie emerytalne w przyszłości. Powoduje to odpływ wykwalifikowanej kadry pracowniczej, co ma bezpośredni wpływ na sprawność funkcjonowania sądów.

Popieramy stanowisko Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, wyrażone w Dezyderacie nr 3, uchwalonym na posiedzeniu w dniu 18 kwietnia 2013r. i zawarte tam stwierdzenie, że aktualne wynagrodzenia korpusu urzędniczego nie odpowiada godności sprawowania urzędu oraz zakresowi obowiązków.

Podkreślamy, że na powyższe zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu postanowienia z dnia 11 lutego 2015 r., sygn. akt. P 44/13, gdzie podniósł, że wieloletni brak waloryzacji wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur budzi niepokój z punktu widzenia realizacji zasad i wartości konstytucyjnych.

Stwierdzamy, że utrzymywanie od wielu lat płacy na tak niskim poziomie, w stosunku do wykształconej i wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników sądownictwa jest dla nich wysoce krzywdzące i jako sędziowie wyrażamy solidarność z pracownikami sądów, w całej rozciągłości popierając ich postulaty płacowe.

  

Uchwała

Zebrania Sędziów Sądu Rejonowego w Wągrowcu z dnia 7 maja 2015r.

Jako sędziowie Sądu Rejonowego w Wągrowcu zwracamy uwagę na konieczność natychmiastowego podwyższenia plac sekretarzy sądowych, kuratorów sądowych, asystentów, woźnych sądowych i pozostałych pracowników w sądach rejonowych. Poziom płac, w tym pracowników z wieloletnim stażem, nie pozwala na godne życie i utrzymanie rodzin, a w przyszłości na godne emerytury. Dotychczasowy okres zamrożenia płac jest niezmiernie długi.

Popieramy stanowisko Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka zawarte w Dezyderacie nr 3 uchwalonym na posiedzeniu w dniu 18 kwietnia 2013r. i zawarte tam stwierdzenie, że aktualne wynagrodzenia korpusu urzędniczego nie odpowiadają godności sprawowania urzędu oraz zakresowi obowiązków.

Pragniemy podkreślić, że na powyższe zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu postanowienia z dnia 11 lutego 2015r. sygn. akt P 44/13, gdzie podniósł, że wieloletni brak waloryzacji wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur oraz kuratorów sądowych budzi niepokój z punktu widzenia realizacji zasad i wartości konstytucyjnych.

Stwierdzamy, że utrzymanie poziomu płac na tak niskim poziomie od kilkunastu lat w stosunku do wykształconej i wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników sądownictwa, zatrudnionych przez demokratyczne i praworządne państwo, jest naganne również moralnie i stanowi wielką krzywdę dla nich. Zwracamy przy tym uwagę, iż w ubiegłym roku pracownikom Sądu Rejonowego w Wągrowcu nie wypłacono żadnych premii oraz nagród uznaniowych, co w kontekście wysokości wynagrodzeń i wypłacanych premii i nagród za lata poprzednie powoduje, iż odczuwają oni wyraźnie umniejszenie ich wynagrodzeń.

Jako sędziowie oceniamy na sali sądowej postępowanie obywateli i chcemy, aby nasze Państwo, jako pracodawca stanowiło dla innych podmiotów wzór sprawiedliwego wynagrodzenia swoich pracowników.

Zatem stoimy na stanowisku, iż istnieje potrzeba niezwłocznego rozwiązania tegoż problemu.


 UCHWAŁA

Zebrania Sędziów Sądu Rejonowego w Zabrzu z dnia 15 maja 2015 r.

 

Sędziowie Sądu Rejonowego w Zabrzu pragną zwrócić uwagę na konieczność podjęcia działań zmierzających do podwyższenia płac urzędników sądowych, asystentów sędziów, kuratorów sądowych i pracowników obsługi.

Dotychczasowy, bardzo niski poziom płac tych grup zawodowych nie pozwala na godne życie i utrzymanie na wystarczającym poziomie Ich rodzin, a w przyszłości na przyzwoite zaopatrzenie emerytalne. Kilkuletni okres zamrożenia wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej jest nieuzasadniony.

Popieramy stanowisko Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, wyrażone w Dezyderacie nr 3 uchwalonym na posiedzeniu w dniu 18 kwietnia 2013r. i zawarte tam stwierdzenie, że aktualna wysokość wynagrodzeń korpusu urzędniczego nie odpowiada godności sprawowania urzędu oraz zakresowi obowiązków. W tym miejscu zauważamy, iż zakres obowiązków wszystkich pracowników sądów powszechnych ulega systematycznemu zwiększeniu, od pracowników wymaga się coraz wyższych kwalifikacji i zaangażowania, a mimo to nie zwiększa się ich uposażeń.

Podkreślamy, że na powyższe zwrócił także uwagę Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu postanowienia z dnia 11 lutego 2015 r., sygn. akt. P44/13, w którym podniósł, iż wieloletni brak waloryzacji wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur budzi niepokój z punktu widzenia realizacji zasad i wartości konstytucyjnych.

Stwierdzamy, że utrzymywanie od wielu lat płac wykształconej i wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników sądownictwa, zatrudnionej przez demokratyczne i praworządne Państwo, jakim mieni się Rzeczypospolita Polska, na tak niskim poziomie jest wysoce naganne, niemoralnie i krzywdzące.

Reasumując, jako Sędziowie Sądu Rejonowego w Zabrzu wyrażamy solidarność z pracownikami sądów i w całej rozciągłości popieramy Ich postulaty płacowe.

 

 

 

 

Komunikaty

Media