Jest nowa prezes Sądu Okręgowego. Troje zastępców straciło stanowiska

Sędzia Joanna Bitner została nowym prezesem warszawskiego Sądu Okręgowego. Powołał ją minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, na podstawie ogólnych zasad prawa o ustroju sądów powszechnych, po tym jak w poniedziałek wygasła kadencja poprzedniej prezes.

 

Decyzję o zwolnieniu trzech wiceprezes sądu podjął wiceminister Piebiak

Pamiętam sędziego Piebiaka z czasów, kiedy w "Iustitii" działał i głosił wtedy poglądy zupełnie inne poglądy niż te, które obecnie wypowiada w imieniu ministerstwa - Bartłomiej Przymusiński.

 

Nowe spoty w kampanii Polskiej Fundacji Narodowej ?

Kilka dni temu jedna z agencji filmowych rozpoczęła poszukiwania aktorów do nietypowego zadania. - Urządzono casting do roli głównego sędziego i dwu sędziów, którzy piją razem alkohol. Główny sędzia miał potem wsiąść do auta i spowodować wypadek - dziennik.pl

 

Sądy są dla obywateli, nie dla polityków

O wprowadzenie kontroli społecznej nad sądami, nie zaś kontroli politycznej, apelują do Andrzeja Dudy przedstawiciele samorządów prawniczych i organizacji pozarządowych. 

Organizacje społeczne i prawnicze wywierają presję na prezydencie Dudzie

Prawo i Sprawiedliwość, opozycja, ale przede wszystkim Polacy czekają na projekty ustaw, które obiecał przedstawić Andrzej Duda. Właśnie w tej sprawie list otwarty do głowy państwa skierowały liczne organizacje społeczne i prawnicze,

 

 

Sędzia Jakub Iwaniec nie jest już członkiem zespołu do zwalczania mowy nienawiści

Po publikacji prasowej sędzia Jakub Iwaniec zrezygnował z udziału w powołanym przez Zbigniewa Ziobro zespole, do spraw zapobiegania przestępstwom wynikającym z nienawiści religijnej i rasowej. 

 

 

Nie ma wolności bez niezależnych sądów

Gdy dowiedziałem się o planowanych zgromadzeniach w Poznaniu wiedziałem, że muszę tam pojechać, stanąć z innymi i zapalić świeczkę. Było to dla mnie bardzo ważne - Michał Olszewski - sędzia z Kościana.

Nie można ulegać naciskom

Uważam, że jeśli jakiś prezes zostanie odwołany z niewiadomego powodu, to nominowany na jego stanowisko sędzia powinien odmówić. Chodzi o kwestie etyczne, a także względy koleżeńskie - Bartłomiej Starosta

 

Ta ustawa nie usprawni sądów

Nie widzę w nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych ani jednego przepisu, którym miałby realnie wpłynąć na poprawę efektywności i jakości pracy sądów - Krystian Markiewicz.

 

Ci, którzy przyjmą funkcję od Ziobry, będą oskarżani o "współudział"

Takie zachowania mogą być ocenione w przyszłości jako współudział w działaniach niezgodnych obowiązującym porządkiem prawnym. –  Bartłomiej Starosta.