Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" z dnia 14 lutego 2009 r.

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" przyjął do wiadomości treść listu otwartego Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka z dnia 12 stycznia 2009 r. Treść tego listu stała się powszechnie znana w środowisku sędziów, wywołując  nieprzychylne komentarze.

Solidaryzując się z przedstawioną troską Fundacji o kondycję wymiaru sprawiedliwości i obowiązki władzy wykonawczej i ustawodawczej w stosunku do środowiska sędziowskiego, zwracamy uwagę na nieścisłości w treści listu dotyczące statusu materialnego sędziów.

Fundacja poinformowała bowiem społeczeństwo o rzekomej poprawie sytuacji materialnej sędziów.

Przypominamy, że od początku 2006 r. do końca 2008 r. wynagrodzenie większości sędziów wzrosło zaledwie o niecałe 90 złotych netto, a nagłaśniana od kilku miesięcy przez władze polityczne i opisana w liście Fundacji podwyżka uposażeń pozostaje do dziś w sferze projektów. Wyrażamy żal, że instytucja od lat dobrze współpracująca z „Iustitią", a przy tym zazwyczaj tak ostrożna w ocenie poczynań władzy, dała wiarę propagandowym wypowiedziom, których celem było wmówienie społeczeństwu, że sędziowie są należycie wynagradzani i protestują bez powodu.

Wyrażamy nadzieję, że Fundacja będzie podejmować - tak jak dotychczas - działania umożliwiające osiągnięcie satysfakcjonujących rozwiązań problemów wymiaru sprawiedliwości.

Nadchodzący kryzys gospodarczy nie może stanowić podstawy do nieuwzględniania głosów sędziów, albowiem ubiegłe lata koniunktury gospodarczej i kilkakrotnego wzrostu wynagrodzeń wszystkich grup zawodowych nie zmieniły statusu materialnego sędziów, którzy wbrew zapisom konstytucyjnym są traktowani jak przeciętni pracownicy sfery budżetowej. Tylko bowiem zapewnienie sędziom tego statusu sprawi, że prawnicy o najwyższym poziomie zawodowym zechcą pozostać w służbie sędziowskiej lub ją podjąć, a tym samym prawo obywatela do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły sąd będzie realizowane.

Komunikaty

Media