Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Komunikat Prasowy Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA we Wrocławiu

Zgodnie z Uchwałą Zebrania Delegatów Stowarzyszenia podjętą w dniu 25 października 2008 r. w Zegrzu -  w dniach 26 do 28 listopada 2008r. we wszystkich polskich sądach STOWARZYSZENIE SĘDZIÓW POLSKICH IUSTITIA będzie kontynuować protest w ramach „DNI BEZ WOKANDY", który jest wyrazem niezadowolenia środowiska sędziowskiego z powodu:

- kontynuacji działań zmierzających do utrzymywania wynagrodzeń sędziów na jak najniższym poziomie z konsekwentnym ignorowaniem przez władzę wykonawczą postulatów środowiska sędziowskiego w zakresie godnego wynagradzania;

- faktycznej odmowy podjęcia prac zmierzających do wprowadzenia obiektywnych zasad wynagradzania sędziów, które uniezależniłyby ich poziom od doraźnie podejmowanych decyzji władz politycznych;

- braku rzeczywistej woli uczynienia z zawodu sędziego "korony zawodów prawniczych", wbrew głoszonym deklaracjom;

- podjęcia działań zmierzających do kolejnego obniżenia wynagrodzeń sędziów poprzez zniesienie wprowadzonego już do ustawy awansu poziomego.

Od wielu lat sytuacja materialna środowiska sędziowskiego stale się pogarsza, mimo obserwowanego wzrostu gospodarczego, natomiast sędziowskie pensje są ustalane arbitralnie przez władze wykonawczą i ustawodawczą. Taki stan prowadzi do zapaści sądownictwa, odchodzenia z zawodu najbardziej wartościowych sędziów, co ogranicza konstytucyjne prawo obywateli do sądu. To społeczeństwo ma bowiem prawo do tego, by jego sprawy rozpoznawali sędziowie bardzo dobrze przygotowani do zawodu, sprawni i uczciwi. 

Taki stan jest niezgodny z przepisem art. 178 ust. 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, który gwarantuje sędziom warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków.  

Zwracała na to uwagę Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka Sejmu RP podejmując na posiedzeniu w dniu 23 lipca 2008 r. dezyderat do Rządu RP o podjęcie działań zmierzających do takiego określenia wynagrodzeń sędziów, by były zgodne z Konstytucją, a także Europejska Unia Sędziów w swojej rezolucji z dnia 24 maja 2008r. wyrażając zaniepokojenie sposobem ustalania wynagrodzenia sędziów w Polsce i nieprzestrzeganiem fundamentalnych zasad wyrażonych w przyjętych przez społeczność międzynarodową aktach:

1. - art. 6 ust. 1 Europejskej Karcie Statutu Sędziego (The European Charter on the Status of Judges), która stanowi, że Sędziowie sprawujący wymiar sprawiedliwości są uprawnieni do wynagrodzenia na poziomie, który ochroni ich przed jakimikolwiek naciskami na podejmowane decyzje i tym samym utwierdzi ich niezależność i bezstronność;

2. - art. 13 Uniwersalnej Karty Sędziego (The Universal Charter of the Judge), wedle której Sędzia musi otrzymywać wynagrodzenie, które chroni jego faktyczną niezależność ekonomiczną i nie może być zależne od efektów pracy sędziego, a także nie może być obniżane w trakcie sprawowania urzędu;

3. - art. 8 Karty Sędziów Europejskich (The Judges Charter in  Europe), który stanowi, że zarobki sędziów muszą zapewniać sędziemu realną ekonomiczną niezależność i nie mogą zostać zredukowane na żadnym etapie sprawowania urzędu.

Protest „DNI BEZ WOKANDY" będzie polegał na tym, że sędziowie  nie będą prowadzić rozpraw i posiedzeń. Wcześniej wyznaczone i rozpisane rozprawy się odbędą. Sędziowie, którzy nie wyznaczyli rozpraw w tych dniach będą zajmować się innymi obowiązkami: przygotowaniem do rozpraw, czytaniem akt, sporządzaniem uzasadnień wyroków itp.

W  imieniu  Zarządu Oddziału i Sędziów

SSO Tadeusz Szewioła

 

Komunikaty

Media