Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Kasacja dla MS w sprawach karnych

Dobiegają końca prace legislacyjne nad projektem zmian kodeksu postępowania karnego, nadającym Ministrowi Sprawiedliwości prawo do wnoszenia kasacji w sprawach karnych (druk sejmowy nr 839). Warto przypomnieć, że prawo to Minister Sprawiedliwości utracił w chwili rozłączenia stanowisk Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Obecny projekt został wniesiony jako poselski jeszcze w roku 2012 i przez dłuższy czas nie był rozpoznawany. Dopiero w czerwcu 2014, po otrzymaniu poparcia ze strony rządowej, prace nad projektem uległy nagłemu przyspieszeniu. W ciągu 2 dni (27 i 29 sierpnia 2014 r.) odbyły się w Sejmie dwa czytania, projekt został uchwalony i przekazany do Senatu, gdzie aktualnie jest rozpatrywany (druk senacki nr 709).

Z uwagi na tryb wniesienia projektu (projekt poselski) nie był on konsultowany z organizacjami społecznymi, w tym z „Iustitią”. Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia nie uzyskali też zaproszenia na posiedzenia komisji sejmowych w tym zakresie. W związku z tym Zespół ds. Prawa Karnego SSP "Iustitia" opracował opinię dotyczącą projektu, którą przedstawiamy poniżej.

(MK)

 

Opinia w sprawie projektu ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” negatywnie opiniuje w/w projekt ustawy w zakresie, w jakim przywraca uprawnienie Ministra Sprawiedliwości do wnoszenia kasacji.

Przyznanie Ministrowi Sprawiedliwości kompetencji procesowych stanowi pewien regres w stosunku do obowiązującej zasady rozdziału kompetencji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego i nie znajduje uzasadnienia w ustawowych zadaniach Ministra Sprawiedliwości. Zadania te w ocenie Stowarzyszenia w chwili obecnej mają charakter administracyjny, co wynika m. in. wprost z treści Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sprawiedliwości (Dz. U. z dnia 18 listopada 2011 r.).

W sytuacji funkcjonowania niezależnej prokuratury i analogicznego uprawnienia Prokuratora Generalnego przyznanie Ministrowi Sprawiedliwości prawa do wnoszenia kasacji stanowić będzie przejaw braku zaufania politycznej władzy wykonawczej do niezawisłych sądów i niezależnej prokuratury.

Podkreślenia wymaga, że nawet w obecnym stanie prawnym, bez projektowanego uprawnienia, Minister Sprawiedliwości posiada kompetencje dające mu przewagę nad władzą sądowniczą, polegające przede wszystkim na uprawnieniach nominacyjnych. Władza sądownicza jest przy tym praktycznie pozbawiona jakiegokolwiek wpływu na pozostałe władze.

Reasumując, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” stoi na stanowisku, iż przyznanie Ministrowi Sprawiedliwości uprawnienia do wnoszenia kasacji wykracza poza zadania tego organu władzy wykonawczej, które mają przede wszystkim charakter administracyjny, jest niepotrzebne w kontekście analogicznych uprawnień niezależnego Prokuratora Generalnego, a nadto stanowić może środek oddziaływania władzy wykonawczej na władzę sądowniczą, która i tak ze swej istoty ma najsłabszą pozycję spośród wszystkich władz wymienionych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Członek Zarządu Stowarzyszenia

Sędziów Polskich ,,IUSTITIA”

Andrzej Skowron

 

 

 

Komunikaty

Media