Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

SN wypowie się w kwestii prawidłowości przenoszenia sędziów

Na dzień 28 stycznia 2014 r. został wyznaczony termin posiedzenia pełnego składu Sądu Najwyższego dla rozpoznania wniosku Pierwszego Prezesa SN o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni prawa, występującej w orzecznictwie Sądu Najwyższego, w zakresie dotyczącym następującego zagadnienia prawnego:

„Czy w podjęciu decyzji o przeniesieniu sędziego na inne miejsce służbowe, wydanej na podstawie art. 75 § 3 w zw. z art. 75 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (jedn. Tekst: Dz. U. z 2013 r., poz. 427 ze zm.) Minister Sprawiedliwości może być zastąpiony przez sekretarza lub podsekretarza stanu?”

 

Zagadnienie to ma podstawowe znaczenie dla rozstrzygnięcia kwestii, czy sędziowie sądów zlikwidowanych w ramach tzw. reformy Gowina, a przeniesieni na nowe miejsca służbowe na podstawie decyzji podpisanej nie przez Ministra Sprawiedliwości, lecz przez podsekretarza stanu, mają uprawienia do orzekania.

Przypominamy, że w uchwale  Sądu Najwyższego z 17 lipca 2013 r., sygn. akt III CZP 46/13, stwierdzono niezgodność z prawem podpisanych przez podsekretarzy stanu decyzji o przeniesieniu sędziów z sądów likwidowanych. Na podstawie poglądu prawnego zawartego w uzasadnieniu tej uchwały sędziowie większości ze zlikwidowanych sądów w całości lub części odstąpili od orzekania, uznając, iż nie są uprawnieni do pracy orzeczniczej. Spowodowało to poważne utrudnienia w rozpoznawaniu spraw i dostępie obywateli do wymiaru sprawiedliwości na terenach dotkniętych reformą. Skalę tych problemów ilustruje zamieszczona poniżej mapka.

Z uwagi na fakt, iż jeden ze składów Izby Karnej SN przedstawił stanowisko odmienne, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wystąpił z wnioskiem o rozstrzygnięcie przez pełny skład SN rozbieżności w wykładni prawa, występujących w orzecznictwie SN.

Z niecierpliwością oczekujemy na rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego, które rozwiąże patową sytuację powstałą na skutek tej wysoce niefortunnej reformy.

(MK)

Źródło: Komunikat SN

Komunikaty

Media