Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Spotkanie Memorandum w Kazachstanie

          W dniach 20-21 czerwca 2013 roku w Astanie w Kazachstanie odbyło się czwarte, po zjazdach w Tibilisi w 2010 roku, Kijowie w 2011 roku i Kiszyniowie w 2012 roku, spotkanie stron Memorandum tj. porozumienia, które w 2010 roku  SSP „Iustitia” zawarło ze stowarzyszeniami sędziów z Armenii, Gruzji, Kazachstanu, Mołdawii, Ukrainy i Estonii i którego członkiem wspierającym jest niemieckie stowarzyszenie sędziów. Po raz pierwszy, na zaproszenie sędziów kazachskich, w spotkaniu grupy współpracujących ze sobą stowarzyszeń sędziowskich w ramach Memorandum, wzięli udział czterej sędziowie z Rosji, w tym sędzia Sądu Najwyższego Rosyjskiej Federacji - Aleksander Iwanowicz Fiedin i Tatiana Konstantinowna Andrejewa – sędzia Wyższego Arbitrażowego Sądu Rosyjskiej Federacji. Reprezentanci stowarzyszenia sędziów Armenii nie byli w stanie wziąć udziału w spotkaniu grupy Memorandum z powodu nagłej niedyspozycji oddelegowanego sędziego. Brakowało także sędziów z Turcji i Azerbejdżanu, którzy dotychczas tradycyjnie uczestniczyli w poprzednich zjazdach, jako obserwatorzy.

          Obrady odbyły się w pomieszczeniach budynku Sądu Najwyższego Republiki Kazachstanu, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Prezydenta. Gospodarz obiektu - Prezes Sądu Najwyższego Republiki - Bektos Beknazadanow nie tylko dokonał uroczystego otwarcia obrad, ale również zapewnił znakomite warunki do pracy i osobiście uczestniczył w znacznej części obrad i dyskusji. Organizatorzy tego spotkania: Stowarzyszenie Sędziów Republiki Kazachstanu i SN Republiki Kazachstanu we współpracy z dwoma fundacjami niemieckimi tj. GIZ (German Society For International Cooperation) i IRZ (German Fundation form International Legal Cooperation) postanowili, że tematyką przewodnią konferencji będzie sądownictwo administracyjne.

            W Kazachstanie nie ma wyodrębnionych sądów administracyjnych ani prawa procesowego regulującego postępowanie administracyjne. Obecnie trwają w Ministerstwie Sprawiedliwości Kazachstanu prace mające na celu stworzenie projektu kodeksu postępowania administracyjnego i przepisów ustrojowych tworzących sądy administracyjne. W planie rozwoju Kazachstanu na lata 2010-2020 założono utworzenie odrębnych sądów administracyjnych. W konferencji, w trakcie której porozumiewano się dwoma językami: rosyjskim i niemieckim, uczestniczyli sędziowie ze stowarzyszeń współpracujących w grupie Memorandum, a także zaproszeni przez organizatorów goście, w tym wspomniani sędziowie z Rosji i Prezes SN Tadżykistanu będący równocześnie Przewodniczącym Stowarzyszenia Sędziów Tadżykistanu. Podobna sytuacja polegająca na  braku sądów administracyjnych występuje w Kirgistanie, Uzbekistanie i Turkmenistanie, które to Republiki obecnie dążą do ustanowienia sądów administracyjnych i zorganizowania ich w sposób zapewniający odrębność. W regionie jedynie w Tadżykistanie istnieje sądownictwo administracyjne. Podczas konferencji zostało zaprezentowane sądownictwo administracyjne w Polsce, jego historia znacząco różniąca się od tej, która była udziałem republik wchodzących dawniej  w skład ZSRR i obecny stan polskich sądów administracyjnych, w tym podstawy prawne funkcjonowania.

          Oprócz merytorycznej konferencji odbyło się również zaplanowane posiedzenie stron Memorandum, w którym wziął udział, jako gość, obserwator z Rosji sędzia Aleksander Fiedin, a także asystował reprezentant stowarzyszenia sędziów niemieckich. Posiedzeniu przewodniczył sędzia Anatolij Smolin, który objął funkcją prezesa SSR Kazachstanu po dotychczas pełniącym tę funkcję Władimirze Borysowie. Dyskusja skupiła się na kwestii utworzenia stałego sekretariatu Memorandum, a także tematyki i miejsca spotkania stron w 2014 roku. Posiedzenie zostało przerwane, bez rozstrzygnięć w poruszanych sprawach, lecz przy uzgodnieniu, że kontynuacja posiedzenia nastąpi w październiku 2013 roku podczas zjazdu Unii Sędziów (IAJ) w Jałcie (Ukraina). Przedstawiciel Ukrainy zaproponował, aby tematyka spotkania w 2014 roku dotyczyła procedury karnej w związku z faktem trwania intensywnych prac legislacyjnych na Ukrainie, których celem jest systemowa zmiana procesu karnego i które odbywają się przy udziale ekspertów z zagranicy m.in. ze Szwecji. SSP „Iustitia” wyraziło zainteresowanie problematyką procesu karnego i wskazało na potrzebę wymiany doświadczeń, wynikającą z rekonstrukcji polskiego procesu karnego.

Jolanta Korwin-Piotrowska

Komunikaty

Media