Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Przystąpienie MEDEL do postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym

W dniu 1 października 2015 roku Trybunał Konstytucyjny rozpozna kwestię zgodności z Konstytucją niektórych rozwiązań przyjętych w ustawie zmieniającej prawo o ustroju sądów powszechnych, zwanej - od nazwiska projektodawcy - Lex Biernacki.

Przypomnijmy, że wniosek do TK złożył Prezydent Bronisław Komorowski w ramach tzw. kontroli prewencyjnej, czyli przed podpisaniem ustawy. Stało się to m.in. na skutek protestów środowiska sędziowskiego, w tym „Iustitii”. Kwestię tę wielokrotnie opisywaliśmy na naszej stronie.

W toczącym się przed TK postępowaniu „Iustitia”  złożyła wniosek o wezwanie Stowarzyszenia do udziału w tym postępowaniu, co również przedstawiliśmy na naszej stronie. Odpowiedzi - jak dotąd - nie otrzymaliśmy.

Obecnie swoją opinię Amicus Curiae złożyło do TK Stowarzyszenie MEDEL, grupujące przeszło 20 stowarzyszeń sędziów i prokuratorów z 15 krajów europejskich.

Poniżej przedstawiamy treść tego stanowiska.

 

Szanowni Prezesie i Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej

MEDEL – Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés - jest stowarzyszeniem zrzeszającym przeszło 20 stowarzyszeń sędziów i prokuratorów z 15 krajów europejskich.

Wśród celów statutowych MEDEL znajduje się obrona niezależności wymiaru sprawiedliwości, demokratyzacja sądownictwa i taka jego organizacja by zdolny był on do wykonywania funkcji publicznej zgodnie z zasadą przejrzystości funkcjonowania.

Z tego względu MEDEL zaniepokojony jest ostatnimi zmianami prawa, które w Polsce zwiększają uprawnienia Rządu w zakresie dostępu do akt sądowych, niosąc za sobą potencjalne ryzyko naruszenia mechanizmów gwarantujących równowagę władzy zawartych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej respektującej zasady podziału władzy i państwa prawa.

MEDEL pragnie w pełni poprzeć uzasadnienie prawne opinii, którą Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, członek MEDEL, przedstawiła Trybunałowi Konstytucyjnemu w sprawie, w której kwestionowana jest zgodność z Konstytucją tych zmian, w celu zagwarantowania pełnej zgodności z wyżej wskazanymi zasadami w perspektywie integracji europejskiej.

Z wyrazami szacunku,

Gualtiero Michelini, Prezes MEDEL

 

Your Excellences the President and the Judges of the Constitutional Court of Poland

MEDEL – Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés - is an association gathering more than 20 associations of Judges and Prosecutors in 15 European States.

Among its statutory goals, MEDEL aims to the defense of the independence of the judiciary, the democratization of the judiciary, a judicial organization apt to guarantee a public service of justice responding to the principle of transparency.

To this respect, MEDEL is concerned by the recent legislative amendments which brought, in Poland, to extended access to judicial files by the Government, with a possible risk of alteration of checks and balances provided for by the Polish Constitution in implementing the principles of separation of State powers and Rule of Law.

MEDEL wishes to fully support the juridical reasoning that IUSTITIA, member of MEDEL, brought before the Constitutional Court of Poland in the case regarding challenges of constitutionality of such amendments, with a view to ensuring full compliance to the principles above in a perspective of European integration.

Respectfully.

Gualtiero MICHELINI

President of MEDEL


 

 

Komunikaty

Media